Ważny benefit w czasie pandemii – grupowe ubezpieczenie na życie
Od początku pandemii możemy zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania benefitem zwanym popularnie „grupówką”. Choć w większości firm takie ubezpieczenie funkcjonuje od dawna, to obecnie boryka się z pewnymi niedociągnięciami jak np. niska partycypacja, od dawna nieaktualizowane warunki ubezpieczenia czy zapisy, które ostatnio mocno się zmieniły. Problemy tego typu wynikają głównie z niskiej świadomości ważności tego benefitu zarówno wśród pracowników jak i pracodawców.
UBEZPIECZENIE W OBLICZU PANDEMII
Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że wśród pracowników zaczęły pojawiać się pytania – czy moja polisa chroni nas odpowiednio w obliczu pandemii? Czy warunki, które mamy zapewnione, mogą być lepsze? Zainteresowanie ubezpieczeniami pojawiło się też wśród pracowników, którzy do tej pory nie byli ubezpieczeni i chcą dowiedzieć się, czy mogą ubezpieczyć siebie i swoje rodziny.
KOSZT POLISY DLA PRACODAWCY
Patrząc na obecną sytuację z perspektywy pracodawcy, można zaobserwować wzrost zainteresowania sponsorowaniem składki dla pracowników (w części lub całości). Koszt takiego benefitu wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Warto więc rozważyć tę opcję szczególnie wtedy, gdy inne benefity w dobie obostrzeń straciły na znaczeniu. Sponsorowane ubezpieczenie pozwala pracodawcy na związanie ze sobą pracownika, dając mu poczucie, że jest ważny, szczególnie w tych niespokojnych czasach.
WAŻNE ASPEKTY PRZY ZAKUPIE POLISY GRUPOWEJ NA ŻYCIE
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia grupowego?
• Cena – nie zawsze najniższa cena oznacza najlepszą ofertę; za ceną kryje się też jakość
• Karencje – zawsze należy zwracać uwagę jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do kwestii karencji, szczególnie chodzi o datę rozpoczęcia ochrony i datę nabycia uprawnień (dla nowych pracowników)
• Pre-existing – to odpowiedzialność za choroby powstałe przed objęciem ubezpieczeniem. Ważne jest, aby osoby, które były wcześniej ubezpieczone, miały zachowaną ciągłość ubezpieczenia przy przejściu do nowego towarzystwa ubezpieczeniowego, bez wyłączenia stanów chorobowych powstałych przed objęciem ochroną
• Wyłączenia – im jest ich mniej, tym większą ochronę zapewnia polisa
• Odstępstwa – odpowiednio dobrane odstępstwa niekoniecznie muszą podnieść cenę polisy, natomiast doskonale bilansują występujące ryzyko
• Likwidacja roszczeń – warto widzieć jakie są możliwości zgłaszania roszczeń oraz jakie są średnie okresy wypłaty
• Obsługa ubezpieczenia – należy mieć odpowiednie narzędzia oraz bezpośredni kontakt z osobą po stronie towarzystwa, aby obsługa przebiegała płynnie i bezproblemowo
INDYWIDUALNA OFERTA UBEZPIECZENIA GRUPOWEGO DLA PRZEDSIĘBIORCY
Zakup ubezpieczenia grupowego to z pozoru łatwa czynność. Istnieje jednak wiele zmiennych, które odpowiednio dobrane dla konkretnego przedsiębiorstwa mogą znacznie poprawić jakość ubezpieczenia i dać pewność, że płacisz za realną ochronę życia i zdrowia nie tylko własną, ale również swoich bliskich.
Daniel Konopka
Broker Ubezpieczeniowy
Koordynator ds. Ubezpieczeń Życiowych i Zdrowotnych