5 powodów dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia flotowegoNiemal każdy przedsiębiorca zastanawia się jak zredukować i ustabilizować koszty ubezpieczenia pojazdów firmowych, niezależnie czy użytkuje 1 czy 1000 aut. W przypadku posiadania 6 lub więcej pojazdów idealną receptę stanowi zawarcie tzw. ubezpieczenia flotowego w ramach Umowy Generalnej.

Poniżej przybliżymy co to takiego jest i jakie korzyści niesie za sobą.

Umowa Generalna ubezpieczenia flotowego to dokument określający stawki oraz zakres ochrony pojazdów znajdujących się w posiadaniu danego podmiotu. Obowiązuje on zwykle przez rok i stanowi gwarancję niezmienności kwot oraz zakresu ubezpieczenia dla danego klienta.


Najważniejsze korzyści ubezpieczeń flotowych

  • Obniżenie kosztu ubezpieczenia. Średnie stawki negocjowane w ramach umowy flotowej są z reguły sporo niższe niż średnie stawki ubezpieczeń indywidualnych. Dlaczego? Towarzystwo ubezpieczeniowe nie kalkuluje każdego samochodu z osobna, tylko bierze pod uwagę całość parku maszyn określając taryfikację dla każdego rodzaju pojazdów we flocie. Przy ubezpieczaniu każdego auta indywidualnie, koszty mogą rotować, zwykle w górę. Natomiast przy ubezpieczeniu flotowym wiemy ile zapłacimy za pojazd danego rodzaju bez względu na parametry techniczne i wiek. Dzięki temu jest szybciej, łatwiej, taniej.

  • Gwarancja niezmienności stawek OC/AC – bez względu na wzrost cen ubezpieczeń OC, a także szkodowości klienta. Wynegocjowane stawki pozostają niezmienne przez cały rok. Pozwala to przedsiębiorcy lepiej zaplanować swoje wydatki. Ważne jest to przede wszystkim przy nowo zakupionych pojazdach. Gdybyśmy ubezpieczali każde auto z osobna, gdy zajdzie szkoda, to na samochód wchodzący do ubezpieczenia po zajściu zdarzenia uzyskamy mniejsze zniżki. Innymi słowy „konto” firmy zostanie obciążone szkodą i stracimy na tym rozwiązaniu finansowo.

  • Szeroki zakres ubezpieczenia – ubezpieczenie flotowe można uzupełnić o wiele klauzul dodatkowych, które znacząco poszerzą zakres ochrony. Co za tym idzie pozwolą wyeliminować istotne dla danej firmy ryzyka. Bardzo często polisy wystawiane indywidualnie, np. przez agenta, są dużo bardziej ubogie zakresowo.

  • Wszystkie polisy w jednej umowie. To zaleta natury organizacyjnej jak i finansowej. Jedna umowa, jeden ubezpieczyciel = mniejsze wydatki na administrację. Szczególnie ważne przy sprzedaży pojazdów oraz wypowiadaniu OC.

  • Szkody w mniejszym stopniu wpływają na wzrost stawek. Raz wynegocjowane kwoty nie wzrosną w ciągu obowiązywania umowy flotowej, nawet przy zaistnieniu nowych, poważnych szkód. Ponieważ umowa zawierana jest w oparciu o liczbę pojazdów we flocie, szkody również rozkładają się na więcej aut. Większa liczba samochodów oznacza niższy wzrost składki po wystąpieniu zdarzenia drogowego. Przy dużych flotach nawet wypadek zakończony kasacją może nie skutkować podwyżką w kolejnym roku.

Ubezpieczenie flotowe daje wiele korzyści a dodatkowo nie blokuje możliwości ubezpieczania pojazdów indywidualnie. Stanowi idealne rozwiązanie dla firm posiadających więcej niż 6 pojazdów i praktycznie nie ma wad względem innych sposobów chronienia środków lokomocji. Zatem punktowanie zalet to nie nasza stronniczość, tylko pokazanie faktów.

Jako broker specjalizujemy się w tego rodzaju rozwiązaniach dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Państwa do współpracy. Tym bardziej że w zakresie wyboru oferty jak i całej obsługi brokerskiej nasze usługi są bezpłatne.Piotr Brzozowski, broker ubezpieczeniowy, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych